Menu
Ikony
-
Link do strony głównej
Strona Główna -
Ułatwienia dostępności
Ułatwienia dostępności -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
-
Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej -
Nasz kanał na YouTube
Nasz kanał na YouTube Unia Europejska
Unia Europejska
O Powiecie Nowodworskim
Treść Strony
INFORMACJE O POWIECIE NA STRONIE "POLSKA W LICZBACH": http://www.polskawliczbach.pl/powiat_nowodworski_pomorskie
Geografia
Powiat Nowodworski położony jest na północy Polski, we wschodniej części województwa pomorskiego. Składają się na niego dwie duże krainy geograficzne: Żuławy Wiślane i Mierzeja Wiślana. Administracyjnie w skład powiatu wchodzi 5 gmin: Ostaszewo, Stegna, Sztutowo (gminy wiejskie), Krynica Morska (gmina miejska) oraz miasto i gmina Nowy Dwór Gdański (gmina miejsko–wiejska). Głównymi rzekami powiatu są Nogat, Szkarpawa i Tuga, nad którą położone jest największe miasto – Nowy Dwór Gdański. Jest to teren w większości rolniczy przez wzgląd na sprzyjające tu do uprawy warunki naturalne – zwłaszcza żyzne gleby.
Demografia
Według źródeł Głównego Urzędu Statystycznego terytorium powiatu zamieszkuje 34 633 mieszkańców. Sama gmina liczy natomiast 18 338 mieszkańców, z czego około 10 tys. to mieszkańcy miasta, a około 8 tys. stanowią mieszkańcy wsi. Pod względem płci nie ma tu dużych dysproporcji – stosunkowy udział zarówno mężczyzn jak i kobiet w ogólnej liczbie ludności oscyluje wokół 50% z niewielką przewagą kobiet. Ludność w wieku przedprodukcyjnym stanowi 9 268, w wieku produkcyjnym 22 239, zaś w wieku poprodukcyjnym 5 230 osób.
Gospodarka
Głównymi sektorami gospodarczymi powiatu są turystyka i rolnictwo. Największa liczba turystów odwiedza teren Mierzei Wiślanej, której posiada wspaniały mikroklimat. Ponadto wiele zabytków i charakterystycznych dla regionu obiektów (wały przeciwpowodziowe, domy podcieniowe) stanowi niezaprzeczalny atut powiatu. Dla rozwoju rolnictwa najbardziej sprzyjające warunki występują na Żuławach, gdzie żyzne gleby mady stanowią znakomite podłoże dla uprawy takich gatunków roślin jak buraki cukrowe, pszenica, rzepak, czy kukurydza. W sferze zatrudnienia według sektorów, największa część wszystkich osób pracujących w powiecie zatrudniona jest w sektorze usług nierynkowych – około 40%, stosunkowo duża część pracujących, zwłaszcza w odniesieniu do wszystkich powiatów województwa pomorskiego, zatrudniona jest w rolnictwie – około 7%. Podobne tendencje zauważa się ponadto jedynie w powiecie człuchowskim i słupskim. Stopa bezrobocia w powiecie nowodworskim utrzymuje stosunkowo stałą tendencję – od 1999 do 2009 roku spadła o 5,4 punktu procentowego (z 28,8% w 1999 na 23,4% w 2009).
Kultura
W naszym powiecie zauważalne jest duże zaangażowanie jednostek publicznych w rozpowszechnianiu wartości kulturowych oraz krzewieniu lokalnych trendów kulturowych. Najprężniej działającą jednostką jest Żuławski Ośrodek Kultury mający swoja siedzibę przy ulicy Sikorskiego 21, w sąsiedztwie budynku Starostwa. W ŻOK-u prężnie działają takie sekcje jak wokalna, teatralna, „Dźwięk, muzyka, relaks”, kick-boxingu, wędkarska oraz sekcja haftu i robótek ręcznych. Poza ŻOK-iem dużą rolę w krzewieniu lokalnej kultury odgrywa Zespół ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych, promocji, turystyki i sportu Starostwa Powiatowego. Cały zespół wykazuje aktywność podczas ważnych wydarzeń w województwie poprzez czynne uczestnictwo oraz organizowanie stoisk informacyjnych o powiecie. Istotną funkcję kulturotwórczą odgrywają również kluby sportowe LKS Żuławy oraz Żuławskie Towarzystwo Sportowe, dzięki którym informacje o naszym powiecie docierają razem z nimi w rożne zakątki kraju. Na terenie powiatu działa również wiele stowarzyszeń zrzeszających członków zainteresowanych promowaniem różnych walorów regionu, m. in. są to: Stowarzyszenie „Żuławy”, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego, Stowarzyszenie „Sprawni inaczej” stowarzyszenia w mniejszych miejscowościach, jak na przykład Stowarzyszenie „Strefa Turystyczna Nogat”, Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina, czy Stowarzyszenie Kmiecin.
Turystyka
Region Powiatu Nowodworskiego jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym dzięki bogatej ofercie agroturystycznej oraz dostępowi do morza. To właśnie obszar Mierzei Wiślanej przeżywa największe oblężenie turystyczne, zwłaszcza w sezonie letnim. Na pasie nadmorskim znajduje się mnóstwo obiektów wartych zwiedzenia. Najbardziej charakterystyczne dla tego regionu są domy podcieniowe, kościoły ryglowe, cmentarze mennonickie oraz gdzieniegdzie ostatnie ze swojego rodzaju wiatraki holenderskie. Wszystkie obiekty można zwiedzić korzystając z proponowanych szlaków pieszych i rowerowych. Największą atrakcją Powiatu Nowodworskiego, zwłaszcza w sezonie letnim, jest Żuławska Kolej Dojazdowa, czyli po prostu kolejka wąskotorowa. Więcej informacji o kolejce i aktualny rozkład na stronie internetowej: www.arrivapcc.pl
Powiat w Unii Europejskiej
Powiat Nowodworski posiada szerokie doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej oraz w pozyskiwaniu funduszy pozabudżetowych na rozwój i wsparcie zaplecza społecznego i gospodarczego powiatu. Dzięki środkom finansowym z budżetu Wspólnoty na terenie powiatu zrealizowano już kilka projektów – głównie związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi – które przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności regionu oraz poprawy stosunków społecznych między mieszkańcami. Realizowane projekty stworzyły ponadto możliwość integracji między poszczególnymi miejscowościami powiatu. W ramach współpracy unijnej w szkołach powiatu organizowane są także międzynarodowe wymiany uczniów, które pozwalają dzieciom poszerzać horyzonty oraz osobiście weryfikować autentyczność informacji o innych krajach zdobywanych podczas zajęć.
Stopka Kontakt
Starostwo Powiatowe
w Nowym Dworze Gdańskim
ul. gen. Władysława Sikorskiego 23, 82-100 Nowy Dwór Gdański |
tel. 48 55 247 36 71, fax 48 55 247 36 70 |